سنوزوئیک دادگاه زورگیری زورگیری قرص سیانور

سنوزوئیک: دادگاه زورگیری زورگیری قرص سیانور کارت عابر بانک قتل حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تراز پرداخت‌های سال ۹۶ چه تصویری از آینده‌ قیمت ارز ارائه می‌کند؟

. انتشار آمار تراز پرداخت‌های کشور در آخر سال ۹۶ از وضعیتی کم‌سابقه طی ۴ دهه اخیر حکایت دارد؛ شرایطی که نشان‌می‌دهد گذشته از تأثیر فاکتورهای سیاسی، زمینه اقتصاد

تراز پرداخت‌های سال ۹۶ چه تصویری از آینده‌ قیمت ارز ارائه می‌کند؟

تراز پرداخت های سال ۹۶ چه تصویری از آینده قیمت ارز ارائه می کند؟

عبارات مهم : خارجی

. انتشار آمار تراز پرداخت های کشور در آخر سال ۹۶ از وضعیتی کم سابقه طی ۴ دهه اخیر حکایت دارد؛ شرایطی که نشان می دهد گذشته از تأثیر فاکتورهای سیاسی، زمینه اقتصادی مناسبی نیز جهت اصلاح قیمت برابری ریال و دلار فراهم نیست.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از حکاک، پرسش از آینده قیمت دلار این روزها یکی از مرسوم ترین سؤالات افکار عمومی هست. فارغ از پاسخ های مبهم و گاه شعاری مسئولان، کارشناسان نیز به علت درهم تنیدگی بیش از معمول پرسشها سیاسی و اقتصادی از پاسخ به این سؤال ناتوانند با این حال هنوز هم می توان و باید با استناد به شاخص هایی مانند “تراز پرداخت ها”، سناریوهای اقتصادی محتمل جهت قیمت ارز را گمانه زنی کرد.

“تراز پرداخت ها” یک صورت حساب آماری است که در واقع تفاضل تمام مبادلات اقتصادی میان دو کشور را نشان می دهد؛این تبادلات مشمول بر ارزش واردات و صادرات،وام های دریافت و پرداخت شده، سرمایه گذاری های انجام شده است و.. است.

تراز پرداخت‌های سال ۹۶ چه تصویری از آینده‌ قیمت ارز ارائه می‌کند؟

وضعیت تراز پرداخت ها می تواند به عنوان شاخصی جهت آینده ارزش پول ملی هر کشوری مورد استناد قرار بگیرد آیا که مثبت بودن تراز پرداخت ها به معنای زیاد کردن ذخائر ارزی در اقتصاد یک کشور و زیاد کردن ارزش پول آن کشور است و طبیعتا منفی بودن تراز پرداخت ها به این معنی است که پول ملی در برابر ارزهای دنیا شمول تضعیف خواهدشد.

به این اعتبار، معاونت بررسی های اقتصادی اتاق پایتخت کشور عزیزمان ایران با بررسی تازه ترین آمارهای منتشرشده به وسیله بانک مرکزی،وضعیت تراز پرداخت های کشور را تا آخر سال گذشته، تصویری روشن از تأثیرات احتمالی روند این تراز بر ارزش ریال در برابر ارزهایی مانند دلار و یورو ارائه داده است.

. انتشار آمار تراز پرداخت‌های کشور در آخر سال ۹۶ از وضعیتی کم‌سابقه طی ۴ دهه اخیر حکایت دارد؛ شرایطی که نشان‌می‌دهد گذشته از تأثیر فاکتورهای سیاسی، زمینه اقتصاد

ثبت منفی ترین تراز ۴۰ سال اخیر

وضعیت تراز پرداخت های کشور حاکی از کسری نسبتا قابل توجه پرداخت ها در سال ۹۶ هست؛ تراز پرداخت های کشور در سال ۹۶ معادل منفی ۸٫۱ میلیارد دلار بوده و به پایین ترین رقم خود از سال ۱۳۵۷ تاکنون رسیده است.

همان گونه که آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد میزان بدهی های خارجی کشور در سال ۹۶ با زیاد کردن ۲۹ درصدی به حدود ۱۱ میلیارد دلار رسیده که بیش از ۵ میلیارد دلار آن باید در امسال بازپرداخت شود. همچنین تراز پرداخت های کشور در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود ۰٫۴ میلیارد دلار تضعیف شده است و حساب جاری کشور نیز در سال ۹۶ با افت ۳٫۵ درصدی نسبت به سال ۹۵ همراه بوده است.

تراز پرداخت‌های سال ۹۶ چه تصویری از آینده‌ قیمت ارز ارائه می‌کند؟

افزایش واردات خدمات؛ عامل مهم منفی شدن تراز پرداخت ها

یکی از عوامل مهم منفی شدن تراز پرداخت ها، کم کردن حساب خدمات بوده هست؛ به عبارت دیگر زیاد کردن وارداتخدمات در سال ۹۶ علت کم کردن حساب خدمات کشور در این سال نسبت به سال ۹۵ بوده است.

افزایش ۱۷ درصدی صادرات کالا در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ برآیندی از زیاد کردن ۱۸٫۱ درصدی در صادرات کالای نفتی و زیاد کردن ۱۴٫۵ درصدی صادرات کالای غیرنفتی بوده هست. در سال ۹۶ سهم نفت از زیاد کردن صادرات کالایی کشور حدود ۱۲ واحد درصد و سهم کالای غیرنفتی حدود ۵ واحد درصد بوده است.

. انتشار آمار تراز پرداخت‌های کشور در آخر سال ۹۶ از وضعیتی کم‌سابقه طی ۴ دهه اخیر حکایت دارد؛ شرایطی که نشان‌می‌دهد گذشته از تأثیر فاکتورهای سیاسی، زمینه اقتصاد

سایر اجزای مهم حساب جاری از جمله حساب درآمد و حساب انتقالات جاری نیز در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ با کم کردن مواجه شده است اند. همچنین خالص حساب سرمایه در سال ۹۶ نسبت به سال قبل تضعیف شده است که نشان دهنده زیاد کردن خروج سرمایه از کشور هست. بخش عمده خروج سرمایه مربوط به حساب های کوتاه مدت بوده است.

روند صادرات کالایی غیرنفتی کشور طی سال های ۸۹ تا ۹۶ نشان از توقف روند کاهشی صادرات که از سال ۹۴ شروع شده است بود، دارد. در سال ۹۶ صادرات کالایی غیرنفتی کشور معادل ۳۲٫۳ میلیارد دلار رقم خورده که نسبت به سال ۹۵ رشد ۱۴٫۵ درصدی را تجربه کرده است.

تراز پرداخت‌های سال ۹۶ چه تصویری از آینده‌ قیمت ارز ارائه می‌کند؟

واردات کالاهای غیرنفتی کشور نیز در سال ۹۶ به روند افزایشی خود که از سال ۹۴ شروع شده، ادامه داده و به رقم ۷۲٫۸ میلیارد دلار رسیده هست. تراز تجاری کالای غیرنفتی کشور طی سال های ۸۹ تا ۹۶ همواره منفی بوده و طی سه سال اخیر با روند افزایشی واردات غیرنفتی، تراز تجاری کالای غیرنفتی کشور نیز با کسری بیشتری همراه شده است و در سال ۹۶ معادل منفی ۴۰٫۵ میلیارد دلار ثبت شده است است.

افزایش واردات غیرنفتی سال ۹۶ مطابق روند سال های اخیر، همچنان عامل مسلط در عوض کردن تراز تجاری کالایی غیرنفتی بوده هست. در واقع، حدود ۱۱ میلیارد دلار از ۷ میلیارد دلار زیاد کردن کسری تراز تجاری کالای غیرنفتی سال ۹۶ از محل زیاد کردن واردات کالای غیرنفتی ناشی شده است هست. حدود ۳۳ واحد درصد از کم کردن حدود ۲۱ درصدی تراز تجاری کالایی غیرنفتی سال ۹۶ از محل زیاد کردن واردات کالایی غیرنفتی بوده هست. از سال ۹۰ تاکنون همواره عوض کردن تراز تجاری کالایی غیرنفتی با عوض کردن واردات کالای همسو بوده است.

تولید و صادرات نفتی کشور

بررسی روند فصلی تولید نفت خام و صادرات نفتی کشور طی سال های ۸۹ تا ۹۶ نشان می دهد. طی این بازه زمانی، میانگین رشد تولید نفت خام کشور معادل ۰٫۲۶ درصد بوده و صادرات نفتی با میانگین رشد ۰٫۴۵ درصدی همراه بوده است.

براساس آمارهای بانک مرکزی میزان تولید نفت خام کشور عزیزمان ایران در سال ۹۶ معادل ۳٫۸ میلیون بشکه در روز بوده که نسبت به سال ۹۵ رشد ۲٫۳ درصدی را تجربه کرده هست. همچنین میزان صادرات نفتی طی این سال بیش از ۲٫۳ میلیون بشکه در روز رقم خورده که نسبت به سال ۹۵ معادل ۴٫۵ درصد رشد داشته است.

طی بازه زمانی مورد بررسی، بیشترین میزان تولید و صادرات نفتی کشور عزیزمان ایران مربوط به پاییز سال ۹۵ هست. تولید نفت خام کشور در این فصل سال ۳٫۹ میلیون بشکه در روز و میزان صادرات ۲٫۴ میلیون بشکه در روز رقم خورده هست. در چهارمین فصل سال ۹۶ میزان تولید نفت خام معادل ۳٫۸ میلیون بشکه در روز و صادرات حدود ۲٫۳ میلیون بشکه در روز بوده است.

حساب خدمات

طی سال های ۸۹ تا ۹۶ حساب خدمات کشور همواره با کسری همراه بوده هست. در سال ۹۶ میزان کسری حساب خدمات کشور نسبت به سال قبل زیاد شده است که عامل مهم آن زیاد کردن واردات خدمات بوده هست. طی این سال کشور عزیزمان ایران در برابر ۱۰٫۴ میلیارد دلار صادرات خدمات، حدود ۱۸٫۳ میلیارد دلار واردات خدمات داشته هست. اگرچه صادرات خدمات کشور با رشد حدود ۳ درصدی همراه بوده ولی واردات خدمات کشور زیاد کردن بیشتری را تجربه کرده و حدود ۱۴٫۴ درصد رشد داشته هست. بر این اساس کسری حساب خدمات کشور از ۵٫۹ میلیارد دلار در سال ۹۵ به ۷٫۹ میلیارد دلار در سال ۹۶ رسیده است.

پوشش نیاز ارزی حساب جاری

بررسی عایدات ارزی غیرنفتی و نیاز ارزی حساب جاری کشور عزیزمان ایران طی سال های ۸۹ تا ۹۶ نشان می دهد به طور کل میزان عایدات ارزی کشور پاسخگوی نیاز ارزی حساب جاری نیست. در سال ۹۶ اگرچه میزان عایدات ارزی کشور رشد ۱۰٫۵ درصدی را تجربه کرده ولی نیاز ارزی حساب جاری کشور حدود ۱۸٫۵ درصد زیاد کردن داشته هست. مهمترین عامل رشد عایدات ارزی، زیاد کردن صادرات کالای نفتی و مهمترین عامل رشد نیازهای ارزی حساب جاری نیز رشد واردات کالایی بوده است.

بدهی های خارجی

مجموع بدهی های خارجی اعم از کوتاه،میان و بلندمدت کشور طی سال های ۸۹ تا ۹۶ بیانگر این است که میزان بدهی خارجی کشور در آخر سال ۹۶ معادل ۱۰٫۹ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ۹۵ رشد حدود ۲۹ درصدی را تجربه کرده است البته با احتساب بدهی های معوق به مبلغ ۱٫۵ میلیارد دلار، کل بدهی های خارجی کشور در آخر سال ۹۶ بیش از ۱۲٫۴ میلیارد دلار است.

سررسید حدود ۵٫۴ میلیارد دلار از بدهی های خارجی کشور مربوط به سال ۹۷ است و ۱٫۵ میلیارد دلار آن در سال ۹۸ باید بازپرداخت شود. طی سال های ۷۲ تا ۹۶ بیشترین میزان بدهی خارجی کشور مربوط به سال ۸۶ به مبلغ ۲۸٫۶ میلیارد دلار و کمترین بدهی خارجی نیز به سال ۹۳ به مبلغ ۵٫۱ میلیارد دلار تخصیص داده شده است داشته هست. رقم بدهی های خارجی کشور در آخر سال ۹۶ تقریباً مشابه رقم سال ۸۰ است.

واژه های کلیدی: خارجی | صادرات | واردات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

تراز پرداخت‌های سال ۹۶ چه تصویری از آینده‌ قیمت ارز ارائه می‌کند؟

تراز پرداخت‌های سال ۹۶ چه تصویری از آینده‌ قیمت ارز ارائه می‌کند؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog